Krby Turbo

ČeskyEnglish

Your supplier of building materials for tile stoves and fireplaces

You are on the: Krby turbo s.r.o. / Značky / Silca

Silca

Silca - Stavba krbu

Dříve než přejdeme k tématu stavby krbu, rádi bychom upozornily zákazníky, kteří si chtějí postavit krb, nebo kachlová kamna svépomocí na několik důležitých faktů. Stavba krbů a kamen není velmi jednoduchou záležitostí, jak se na první pohled může zdát a je možné, že pokud nebudete mít dostatek informací, čeká Vás v budoucnu oprava Vašeho krbu nebo kamen. V horší případě hrozný nebezpečí požáru. Ať už se jedná o jakoukoli z těchto variant, vždy to výrazně prodraží stavbu.

  Berte prosím na vědomí, že pouze opravdový kamnář, nebo specializovaná firma, mají veškeré potřebné informace, znalosti a zkušenosti ke stavbě tohoto druhu topidla. Velmi často se na nás obrací lidé, kteří se snaží vyřešit již "neřešitelný" problém. Nejčastějšími problémy jsou: nedostatečná izolace krbu, špatné dimenzování krbu, špatná velikost mřížek, neodborný nebo špatný výběr komínu, špatné zaústění krbové vložky a mnoho dalších. Také nedoporučujeme nechat si stavbu krbu realizovat od firmy, která se na tento obor - krby-kamna nespecializuje. Nekvalifikovaných dělníků z různých stavebních oborů, kteří stavbu berou jako dobrý přivýdělek, nikoli však jako závazek provést stavbu technicky s bezpečnostními prvky na výbornou, tak aby vyhovovala ČSN a sloužila účelně, neustále přibývá.
  Tyto stránky jsou určené především členům Cechu kamnářů ČR a profesionálním kamnářům a krbařům a firmám specializovaným ke stavbě krbů a kamen, které prochází pravidelnými školeními  od firmy Krby TURBO s.r.o. - výhradní distributor stavebně izolačních desek Silca 250 KM pro ČR.

  Ke stavebně izolačním deskám Silca 250 KM dodáváme také kompletní řadu doplňkových produktů jako jsou kamnářské a krbařské potřeby SILATERM, penetrace Silcacon, kamnářské omítky, kamnářské malty, žáruvzdorná lepidla, kamnářskou perlinku apod. Pouze speciální kamnářské produkty jsou vyvinuty na to aby v tomto specifickém odvětví zvládli náročné podmínky jako jsou vysoké teploty, teplotní šoky apod. Tyto podmínky Vám při nepoužití kamnářských produktů zapříčiní porušování struktury omítky, zápachy v interiéru, sprašování nebo uvolňování rakovinotvorných látek. Proto doporučujeme vždy využít pouze specializované produkty pro kamnáře a krbaře. 

  Uzavíratelná krbová vložka neboli krb má uvnitř obestavby okolo 300°C. Nevhodné jsou proto různé desky a vaty, které chrání hliníková fólie. Tyto desky a vaty jsou slepeny lepidlem, které zvládne teplotu maximálně 100°C. Při vyšších teplotách se se lepidlo odpařuje a velmi silně zapáchá. Fólie se poté odlupuje a dochází k uvolňování velmi nežádoucích zdraví škodlivých látek! 
  Taktéž nevhodné pro stavbu krbu jsou porobetonové tvarovky. Nejsou vyráběny na dlouhodobé tepelné namáhání. Při použití porobetonu nesmí teplota uvnitř krbu překročit 52°C, což je kolem krbové vložky a v komoře pro předávání tepla zcela nemožné.
  Nepoužívejte pro stavbu krbu sádrokarton a to ani sádrokarton protipožární! Protipožární sádrokarton znamená, že dokáže odolávat delší čas ohni, než dojde k prostupu ohně přes desku. Sádrokarton bez správného odizolování je pro stavbu krbu nevhodný, není přizpůsoben aby byl dlouhodobě vystavován teplotám kolem 300°C
U sádrokartonu se papír začne odlupovat a hrozí rozpadnutí konstrukce. Při montáži sádrokartonové desky na hliníkovou konstrukci, která má jinou tepelnou roztažnost, než samotná deska, dochází k zahřátí na 300°C a velkému pnutí uvnitř krbu. Což je velmi nebezpečné.

  Rádi bychom Vás dále chtěli varovat před špatnými informacemi podávanými spoustou obchodníků v ČR. V Čechách se nabízejí stavebně izolační desky několika výrobců. Většina těchto desek není samonosná a konstrukční. Což znamená, tyto konkureční desky můžete použít  na zadní stěnu krbu, ale v žádném případě se z nich nedají stavět krby. Obložení těchto desek je také nemyslitelné. 
  Krby kterné nejsou postavené z desek, které jsou samonosné jsou velmi křehké a často dochází k jejich poškození, nebo dokonce zlomení části stavby. V případě odborné rady nás neváhejte kontaktovat.

K IZOLAČNÍM DESKÁM SILCA 250 KM

Kalcium-silikátové izolační desky Silca 250 KM jsou na českém trhu nejprodávanější stavebně izolační materiál pro stavbu krbů a kachlových kamen. Vyráběny jsou německou kvalitou a precizností. K tomu přispívá hned několik velmi důležitých faktorů. Silca 250 KM má perfektní tepelně-izolační vlastnosti. Je velmi pevná, je samonosná a disponuje nízkou prašností. Slouží jako tepelná izolace a předezdívka v jednom stavebním materiálu, což využití značně rozšiřuje. Oproti jiným kalcium silikátovým deskám má vždy lepší vlastnosti pevnostní, nebo izolační. Je vyráběna podle nejnovějších norem ( DIN 18895, EN ISO 9001 : 2000 ) včetně certifikace pro ČR.
    Stavebně izolační desky Silca 250 KM jsou klasifikovány jako fyziologicky a ekologicky nezávadný stavební prvek. Platí pro ně bezproblémová likvidace jako u stavebního materiálu. Jsou nehořlavé podle normy DIN 4102 –A1. Díky nevelké tloušťce materiálu spotřebujete velmi malé množství prostoru, čímž šetříte finance.

   Manipulaci a práci s deskami zvládne opravdu každý. Desky Silca 250 KM velmi pevné, lehké a dají se jednoduše zpracovávat ručními nástroji na sádrokarton či dřevo. Ruční pilkou, brusnou mřížkou na sádrokarton atd. Díky zmíněné pevnosti a velmi velké kvalitně se desky dají sešroubovat pomocí samořezných vrutů do dřeva, nebo sádrokartonu. Z izolačních desek Silca 250 KM tak můžete postavit celý krb, horní nástavbu (sopuch), odizolovat stěnu za krbovými kamny, odizolovat stěnu u dřevostavby , stavět niku, postavit příčku pro oddělení krbových kamen od interiéru, odizolovat komín, použít při stavbě kachlových kamen, nebo deskami Silca zastavět krbovou vložku přímo do stěny nebo vložku obestavět. Široké spektrum možností využití díky vlastnostem a kvalitě je opravdu velmi mnoho. Při stavbě na zadní stěnu a svlaky (viz. fotonávod) navíc spotřebujete všechny nařezané zbytky.

     Ušetříte tak finance i práci.
Berte prosím v potaz, že stavba individuálního topidla náleží vždy na profisionálech, kamnářích nebo specializovaných firmách. Ke stavebně izolačním deskám Silca 250 KM dodáváme kompletní kamnářské a krbařské potřeby - stavební program SILATERM v podobě kamnářských omítek, žáruvzdorných malt, kamnářských lepidel, kamnářské perlinky, speciální Silcacon penetrace apod. 
     

1.   izolovaná hadice pro rozvod horkého vzduchu

2.   zdvojený strop

3.   svlak - přeplatování spojů desek

4.   samořezný vrut

5.   speciální penetrace SILCACON

6.   spona ze sponkovačky

7.   slepení desek - kamnářské univerzální lepidlo SILATERM

8.   stavebně izolační deska SILCA 250 KM

9.   do prostoru krbu je přiveden hadicí vzduch z exteriéru

10.  odvětraná zadní stěna

11.  dekompresní mřížka

12.  kamnářská perlinka SILATERM

13.  mřížka pro výdech horkého vzduchu

14.  kamnářská malta SILATERM  HAFŤÁK - nosná vrsta pro kamnářskou perlinku SILATERM

15.  kamnářská omítka SILATERM ST-J - finální povrchová úprava

16.  revizní otvor pro krby GRENACONTROL

17.  nátěr

18.  krbová vložka

19.  mřížka pro nasávání chladného vzduchu


Pro zpevnění rohů krbu doporučujeme instalovat pomocí sponkovačky hliníkový roh.

 

VAROVÁNÍ 

Za každých okolností používejte pouze materiály doporučené výhradním distributorem. Jinak riskujete nekompatibilnost materiálu a mnoho dalších problémů, jako například uvolňování karcinogeních látek aj.


 

Více o stavbě krbů z izolačních desek Silca 250 KM naleznete zde: Stavba krbu


Více o opracování izolačních desek Silca 250 KM naleznete zde: Poradenství a podpora

 

Mapa stránekKontakty

internetový obchod Redakční systém webdesign Vytvoření webových stránek

Partneři: Grenaisol | Kamnářský kurz | Krby Turbo s.r.o. | Silca | Žáruvzdorné sklo