Krby Turbo

ČeskyEnglish

Your supplier of building materials for tile stoves and fireplaces

You are on the: Krby turbo s.r.o. / Úvod

WHOLESALE and RETAIL with fireplace and stove building materials.

Welcome to our Krby TURBO s.r.o. websites.

 

     The company Krby TURBO s.r.o. (Fireplaces  TURBO Ltd.) is one of the most important suppliers of stove building materials and other components in the Czech Republic. Here you can find everything you need for the construction of fireplaces and stoves - from traditional rustic structures to modern and technological design, including an extensive range of accessories.


     Krby TURBO s.r.o.. (2004) combines our years of experience in the field, our own unique program of building materials “SILATERM” and a network of suppliers of renowned brands.
The building materials program “SILATERM” was developed in collaboration with stove fitters, the leading technologies, universities and laboratories. We are able to respond flexibly to demand, and based on the wishes of stove and stove-insert manufacturers, as well as ideas from other industries, we supply and develop special types of heat resistant substances and other materials.


SILATERM”  includes high-quality stove-building materials and products of our own production:

     RELAX – Heat Accumulating forms made from graphite

     SILAPOR – Liapor Cinder Blocks

     WOOD OVENS (different sizes and variants)

     STOVE MORTAR - (hydraulic, ceramic, ceramic-hydraulic)

     STOVE PLASTER - (shaping, coarse, extra smooth)

     STOVE-BUILDING FIBREGLASS MESH

     INSPECTION HATCHES - (for stoves and accumulative ceramic flue system)

     GROUT - (for tile stoves)

 

SILATERM” has became an accompanying building material for the

vermiculite construction boards “GRENAISOL”. These products are being successfully sold across Europe.

 

Dealership:

     BRULA             www.brula.de (building systems for stoves and fireplaces)

     SKAMOTEC 225     www.skamotec225.cz (calcium silicate boards)

     GRENAISOL     www.grenaisol.cz (vermiculite boards)

     SEEIF CERAMIS     www.seeifceramic.cz/ (fireclay products)

     Industrial ceramics    www.prumker.cz (heat-resistant concretes)

     ROMOTOP     www.romotop.cz (fireplace and stove inserts)

     KRATKI     (fireplace and stove inserts – in cooperation with PechaSan spol. s r.o.)

     KERALITE   (heat-resistant glass)

The full range of Krby TURBO s.r.o. products are always in stock.
Our firms logistics allows us to deliver the goods within 2 working days of being ordered.

 

Professional cooperation:

     We actively cooperate with the "Stove Fitters Guild Czech Republic" and the "Czech Stove Fitters Institute"

 

Education and courses:

     Product training is usually one day, focused on specific products and suppliers. Practical - Technology training is usually a few days and takes the form of workshops focused on technological processes. Basic and extension training courses for professional qualification in the field of stove builder take considerably longer. Successful graduates can apply for a trade license on the basis of this qualification.


About 300 people each year attend our trainings, including some of the most active and prosperous in the profession.

In our database of customers, we have over 800 active companies / stove fitters.


Summary:

     Thanks to all these elements, the company Krby TURBO s.r.o.  has become a quality, stable, trustworthy and commercially interesting partner for all professionals in the field.


We look forward to working with you.

 

                                                                                                            Join the professionals. 

Aktuality

OBLOUKOVÉ AKUMULAČNÍ TVAROVKY Nově jsme si pro Vás připravily obloukové akumulační tvarovky. Obloukové tvarovky nabízíme ve dvou variantách AKT – tvarovky do hypokaustů a APK – tvarovky pro krby. Tvarovka AKT je určena pro stavbu akumulačních topidel. Doporučujeme do kachlových kamen a sporáků - hypokaustů. Jako akumulační materiál pro stavbu krbů použijte APK.

APK AKUMULACE PRO KRBY Novinka v akumulaci – APK – Akumulace pro krby. Akumulační tvarovka byla vyvinuta pro stavbu teplovzdušných krbů s částečnou akumulační schopností. APK tvarovky nabízíme ve dvou velikostech APK 60 rozměr 60x30x4cm a APK 100 rozměr 100x30x4cm.

KAMNÁŘSKÁ MALTA A OMÍTKY V 5 KG BALENÍ NOVĚ jsme si pro Vás připravily kamnářskou MALTU a OMÍTKY SILATERM v balení 5 kg. Balení je velmi praktické, vyzkoušejte proto jejich vynikající vlastnosti pro kamnářské práce. Špičková malta, do 1100°C a vynikající krycí finálové jemné a hrubé omítky. Přesvědčte se již nyní a vyzkoušejte profesionální kamnářské materiály SILATERM.

PEC NA PIZZU Žhavá novinka - PEC NA PIZZU SILATERM FORNACE. Pec která umí upéct nejen pizzu, ale mnohem více. Je ideální jak do restaurací, penzionů, pizzerií tak i pro domácí použití do chalupy, domu, kuchyně, pod pergolu či altánek v zahradě. Nabízíme pec na pizzu jak zahradní tak interierovou.

Krbové vložky KRATKI Nově jsme pro Vás zařadily do našeho sortimentu krbové vložky od společnosti KRATKI. Na výběr je z několika druhů a oblasti výkonů. Nalezněte tu pravou krbovou vložku pro Vás v tomto obsáhlem katalogu společnosti KRATKI.

ŠAMOTOVÉ CIHLY A DESKY Nově jsme zařadili do sortimentu kamnářský šamot! Jakostní kamnářský tažený šamot je díky svým vlastnostem vhodný především pro vyzdívky krbů a kamen. Díky vysoké kvalitě a variabilitě tvarů, které budeme neustále doplňovat o další rozměry ...

SAEY 100 Firma SAEY vyrobila k 100. výročí výroby krbových kamen a vložek jubilejní edici celo-litinových krbových kamen s názvem SAEY 100. Zdaleka ne všechny krbová kamna jsou z litiny. Často jsou plechová, nebo ocelová. Tyto materiály se nemohou vlastnostmi rovnat kvalitní litině...

Grily Weber Skvělí Vánoční dárek pod stromeček - grily Weber. Skvělí Vánoční dárek pod stromeček - grily Weber. U nás naleznete kompletní nabídků grilů značky Weber, grily na uhlí, plynové grily, elektrické grily a příslušenství.

View more news…

 

Mapa stránekKontakty

internetový obchod Redakční systém webdesign Vytvoření webových stránek

Partneři: Grenaisol | Kamnářský kurz | Krby Turbo s.r.o. | Silca | Žáruvzdorné sklo